kalkulator na banknotach

Z jakimi problemami podatkowymi najczęściej zmagają się przedsiębiorcy?

Samodzielne prowadzenie księgowości może okazać się zawiłe z uwagi na ilość obowiązków, jakie przedsiębiorca musi wypełnić wobec Urzędu Skarbowego. Deklaracje, przelewy, obliczanie zaliczki na podatek – wszystkie te czynności wymagają aktualnej wiedzy i skupienia. Niewielki błąd może wiązać się z nałożeniem na przedsiębiorcę kary. Jakie problemy podatkowe pojawiają się najczęściej w firmach i jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze problemy podatkowe przedsiębiorców

Wśród problemów podatkowych, z jakimi zmagają się właściciele firm znajdują się:

  • problem z wybraniem formy rozliczania podatku – w polskim prawie obowiązują 3 formy opodatkowania. Dopasowanie jednej z nich do swojego przedsiębiorstwa to nie zawsze tylko kwestia korzyści, ale przede wszystkim zgodności z przepisami. Nie każda forma opodatkowania może być zastosowana dla konkretnej działalności, dlatego warto skorzystać z doradztwa podatkowego i wybrać najlepszą z nich;

  • problem z wyliczeniem zaliczki na podatek lub podatku – wybrane formy rozliczania się z podatku pozwala na pomniejszanie podatku o koszty związane z prowadzeniem działalności. Przedsiębiorcy, którzy nie orientują się, jakie koszty i w jaki sposób odjąć je od przychodu mogą na tym tracić, z kolei ci, którzy zaliczają do kosztów prywatne wydatki, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karno-skarbowej;

  • problem z wypełnianiem deklaracji i dokumentów dla Urzędu Skarbowego – formalności z fiskusem mogą wydawać się zawiłe. Niepoprawne wypełnienie dokumentów może prowadzić do kary w postaci odsetek od podatku lub dodatkowych kar finansowych.

Jak rozwiązać problemy podatkowe w przedsiębiorstwie?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na skorzystanie z doradztwa podatkowego lub zlecają prowadzenie działalności firmie zewnętrznej, mogą skupić się na prowadzeniu biznesu bez martwienia się o deklaracje i obliczenia. Zaletą tego rozwiązania jest niskie ryzyko błędu. Wiedza księgowych jest nieustannie poszerzana o najnowsze przepisy podatkowe. Przedsiębiorcy są informowani o zbliżających się terminach opłat skarbowych.

Scroll to top