Poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa prowadzące do jego rozwoju i pomnożenia zasobów związane jest z podejmowaniem wielu decyzji. Na szczęście firmy mogą skorzystać z pomocy zewnętrznej posiadającej wiedzę i kwalifikacje umożliwiające ocenę dane wyboru oraz zakres korzyści, jakie będą z niego płynąć. Jedną z takich opcji jest audyt prawny znany pod hasłem due diligence? Co oznacza i kiedy jest przeprowadzany?
Staranne zbadanie przedmiotu transakcji
Określenie due diligence w dosłownym tłumaczeniu oznacza „należyta staranność”. Co to ma wspólnego z audytem prawnym? Proces zbierania informacji, sporządzenia opinii lub raportu wymaga dużej dokładności, by na etapie przedtransakcyjnym móc ocenić zasadność i rentowność inwestycji. Audyt prawny dotyczy wszelkich transakcji i ma charakter wieloaspektowy. Głównym celem wszelkich działań prowadzonych w ramach due diligence jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy warto przystąpić do planowanej transakcji. Podczas audytu sprawdza się stan prany przedmiotu transakcji, a także potencjalne ryzyka, które związane są z zainwestowaniem.
Jak przeprowadza się audyt prawny — due diligence?
Choć przeprowadzenie audytu prawnego nie jest zobowiązane konkretnym schematem, pewne działania muszą w nim wystąpić. Należą do nich:
-
sporządzenie umowy o zachowaniu poufności, co pozwala odpowiednio zabezpieczyć się przed ujawnieniem danych, które mają charakter poufny;
-
przygotowanie i podpisanie litu intencyjnego – co może poniekąd stanowić umowę przedwstępną, jej celem jest ustalenie głównych złożeń oraz związanie dwóch stron na czas przeprowadzania audytu prawnego;
-
zgromadzenie materiału do przeprowadzenia analizy i sporządzenie na ich podstawie raportu, który umożliwi inwestorowi, podjęcie właściwej decyzji odnoście dokonania transakcji, lub zrezygnowania z niej.